ABOUT ME

I am an all round designer with nearly 10 years of experience.  I am doing projects from many different fields – from graphic design and illustration to websites, 3D design, toys and games.

My design adventure started at University of Dundee where I studied an all-round Innovative Product Design course. Then my path meandered between work for customers and doing my own projects. In 2013, I graduated from Graphic Design at the Academy of Art in Szczecin and since then I have been mainly involved in illustration and graphic design projects.

I mostly work for cultural institutions and publishers from both Poland and UK. Since 2017 I have been co-creating a brand producing educational cards called Rozowa Wieza.

I love craft and woodworking and when I have a free moment I develop my own ideas for toys and children’s products.

Dizajnem zajmuję się już prawie 10 lat realizując rozmaite projekty – od grafiki, ilustracji i plakatów po gry i zabawki.
Moją przygodę z projektowaniem rozpoczęłam na Uniwersytecie w Dundee gdzie studiowałam wielowymiarowy kierunek o nazwie Innovative Product Design. Potem moja ścieżka wiła się pomiędzy pracą dla klientów, a realizacją własnych projektów. W 2013 roku ukończyłam Grafikę na Akademii Sztuki w Szczecinie i od tamtej pory zajmuję się głównie ilustracją i grafiką.
Współpracuję z instytucjami kultury i wydawnictwami, a od 2017 roku współtworzę markę Różowa Wieża.
Kocham rzemiosło i pracę w drewnie i kiedy zdarzy się wolna chwila rozwijam moje pomysły na zabawki i produkty dla dzieci.